PflegeHELP Austria

Mesajul purtătorului de cuvânt PflegeHELP din 30.03.2020

Stimate doamne îngrijitoare, stimați domni îngrijitori,
bună seara.

Vă mulțumim pentru cele câteva sute de mesaje și apeluri primite de la dumnevoastră. Scrisoarea deschisă pe care asociația noastră a trimis-o ieri dlui președinte al Camerei federale economice a Vienei ing. dipl. Ruck, privind traducerea oficială în limba română a link-ului WKO, a trezit interesul scontat. O să vă ținem la curent.

Vă rog să aveți în vedere următoarele precizări atunci când ne scrieți și ne bucură ca astfel putem da curs mai repede și mai bine dorinței dumneavoastră de a vă alătura PflegeHELP:

1. asociația funcționează legal în baza dreptului austriac și plata cotizației de Euro 12 (doisprezece) pe an este suspendată pe durata crizei datorate pandemiei,

2. asociația este formată din profesori universitari, medici, avocați, economiști, mediatori, traducători autorizați, specialiști în comunicare și IT, notari, etc. cât și aproape trei sute de îngrijitori și îngrijitoare care achită toți aceeași cotizație anuală. Deasemenea firme, care o sprijină statutar. Conducerea asociației și secretariatul lucrează benevol, în timpul lor liber,

3. asociația comunică cu membrii în limba română. Ne bucurăm să primim de la dumneavoastră și mesaje în limba germană, vă recomandăm însă limba română română ca limbă de comunicare, deasemenea vă rugăm să vă identificați clar atunci când ne scrieți și să explicați detaliat ceea ce vă preocupă și vă face să ne contactați.

4. Doar membrii PflegeHELP pot apela la structurile asociației și pot primi sprijin. Vă recomandăm astfel să vă alăturați familiei PflegeHELP, scriindu-ne la adresa: info@pflegehelp.at și să precizați cu această ocazie cât mai exact – pentru a deveni membrul nostru – numele, prenumele, data și locul nașterii cât și adresa dumneavoastră corectă poștală (acolo unde puteți primi corespondență noastră poștală) cât și adresa de e-mail. Atenție la completarea acestor date și a adresei corecte de e-mail!

5. Asociația noastră nu intermediază locuri de muncă. Ceea ce facem doar la cererea scrisă a membrilor este să recomandăm angajatori de profil dar nu ne asumăm responsabilitatea încheierii vreunei înțelegeri.

6. Asociația este o platformă de comunicare asemănătoare ca preocupări cu o structură sindicală, care-și propune exclusiv să sprijine interesele membrilor ei față de autoritățile austriece, germane, elvețiene și române. Asociația nu cere și nu folosește manadate (împuterniciri) din partea membrilor ei. Ceea ce facem doar la cererea scrisă a membrilor noștri este să recomandăm avocați, notari, juriști români și străini, firme de asigurare, etc. dar nu ne asumăm responsabilitatea încheierii unor înțelegeri între membrii noștri și acești terți,

7. asociația noastră respectă cu strictețele normele europene în vigoare privind datele personale ale persoanelor fizice și juridice care intră în legătura cu ea. Asociația nu solicită și nu va solicita din partea nimănui copii ale unor documente de identitate, înscrisuri, recomandări, etc. Aceste documente nesolicitate, odată trimise nouă prin poștă electronică sau în orice fel, sunt deîndată șterse, nefiind prelucrate în nici un fel.

8. Asociația nu sprijină deplasarea cetățenilor români între diferite state considerând că păstratea sănătății este cel mai de preț bun. Asociația înțelege, respectă și susține dreptul membrilor ei, a tuturor îngrijitoarelor și îngrijitorilor de a munci legal oriunde în UE, în virtutea libertății de deplasare a fiecăruia dintre noi. Asociația recomandă informarea prelabilă din surse oficiale asupra condițiilor de muncă existente în țările UE în perioada pandemiei cât și despre costurile și riscurile legate de deplasare și carantină. 

Asociația PflegeHELP nu se implică în reprezentarea nimănui în demersurile legate de obținerea ajutoarelor de stat din Austria și Germania cât și a ajutoarelor speciale ocazionate de pandemie. Asociația PflegeHELP poate sugera doar membrilor săi, de la caz la caz căile, de urmat de către aceștia pentru obținera acestor drepturi.

Ne exprimăm încă odată respectul pentru munca dumneavoastră dificilă și de mare responsabilitate pe care o depuneți corect și cu devotament chiar și în aceste vremuri grele.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Dr. Alex Todericiu
Purtător de cuvânt
PflegeHELP


Vă invităm să veniți alături de PflegeHELP pentru ca împreună să putem face mai multe pentru situația îngrijitoarelor românce din Austria. Puteți să deveniți membru al Asociației PflegeHELP făcând click AICI.