PflegeHELP Austria

Mesajul purtătorului de cuvânt PflegeHELP: vestea bună este că cererea de muncă crește!

Stimate doamne îngrijitoare, stimați membri!

Urmează momente critice. Prognoza pe termen scurt pentru noi toți nu arată tocmai bine. Asociația a hotărât să suspende plata cotizației pe timpul dezastrului provocat de pandemie.

În aceste zile asociația vă asigură însă de un fapt de netăgăduit. 
Tocmai după câteva luni de criză, la mijlocul verii, se va pune întrebarea mai acut decât ne-o punem acum: o să mai fie de muncă ca îngrijitoare în Austria?

Cererea de muncă în general, astfel și pentru membri noștri, pe piața eurpeană de limbă germană (Germania, Austria și Elveția), e în creștere. Această tendință se va accentua.

Chiar dacă astăzi transportul între aceste țări și România este întrerupt temporar, nevoia există și va crește. 

Acele doamne îngrijitoare care sunt deja în aceste țări, găsesc astfel destul de repede noi angajamente. Doamnele îngrijitoare care ne-au scris din Germania să știe că le putem ajuta imediar și pe ele. Să ne trimită repede detaliile solicitate și le vom răspunde.

Revenim cu adresa consacrata acestei nevoi: cautlocdemunca@pflegehelp.at

Vă rugăm frumos să aveți mare atenție atunci când completați formularele de pe site-ul nostru. Aproximativ douăzeci de solicitanți, doritori să se alăture familiei PflegeHELP au completat greșit adresele și răspunsurile noastre nu au putut să le ajungă. Invităm pe aceste doamne să revină.
Încă odată ne gândim cu stimă la efortul și riscul zilnic cu care sunt confruntați membri noștri în aceste zile și săptămâni, departe de casă și cu grija pentru cei dragi în suflet.

Vă invităm să ne scrieți gândurile dumneavoastră despre ce se întâmplă acolo unde munciți. Trimteți-ne mesaje pentru toți ceilalți membri ca și dumneavoastră. Toți avem nevoie de curaj. O să publicăm cele trimise de dumneavoastră.

Să rămânem sănătoși! Așa să ne ajute Dumnezeu.

Dr. Alex Todericiu
Purtător de cuvânt
PflegeHELP e.V.Vă invităm să veniți alături de PflegeHELP pentru ca împreună să putem face mai multe pentru situația îngrijitoarelor românce din Austria. Puteți să deveniți membru al Asociației PflegeHELP făcând click AICI.