PflegeHELP Austria

Ajutor pentru membrii PflegeHELP. Mesajul purtătorului de cuvânt

Dragi membre și membri ale/ai asociației noastre,
Stimate doamne și domni!

Bună seara.

În ultimele zile și ore am primit câteva sute de e-mail-uri și apeluri telefonice de la dumneavoastră.

Majoritatea aveau ca subiect siguranța locului de muncă în Austria cât și imposibilitatea temporară a unor îngrijitoare de a reveni în Austria pentru a-și prelua schimbul.

Dorim să vă informăm că pe toată perioada stării de urgență din România, asociația noastră a decis astfel să iasă în întâmpinarea membrelor și membrilor noștri și încearcă să-i ajute în găsirea cât și păstrarea locului de muncă.

Intermedierea de personal calificat nu este însă în obiectul nostru de activitate. PflegeHELP este și va rămâne o asociație non-profit. De aceea asociația PflegeHELP nu desfășoară o astfel de activitate din proprie inițiativă și astfel nu percepe vre-un cost suplimentar pentru sprijinul dat membrilor care doresc să-și găsească sau păstreze locul de muncă.

Un membru al asociației noastre, o societate comercială din Viena oferă astfel de servicii. Noi vă ajutăm doar să-i puteți comunica ușor și repede disponibilitatea dumneavoastră.

Deoarece este de așteptat ca numărul pacienților care necesită îngrijire de specialitate la domiciliu va crește și datorită faptului că spitalele și căminele vor disponibiliza cât de curând pacienții vârstnici pentru a face loc paturilor de terapie intensivă, noi suntem pregătiți, deoarece și cererea de îngrijitoare și îngrijitori în Austria va crește!

Îi rugăm pe cei interesați de locuri de muncă să ne contacteze doar la următoarea adresă: cautlocdemunca@pflegehelp.at

Sperăm să ne putem ajuta membrii, să trecem împreună prin lunile grele ce le avem în față în lupta cu pandemia coronavirus. Întreaga dumneavoastră corespondență poate fi bineînțeles în limba română.

Continui pe această cale să vă țin la curent și despre demersurile efectuate deja de PflegeHELP la solicitarea membrilor noștri.

Am aflat ieri despre situația unei doamne îngrijitoare care s-a aflat în trenul rapid 346 “Dacia” și a fost obligată să coboare în Ungaria, alături de alți cetățeni români dar și austrieci. Au fost reținuți în timpul nopții, în jur de 6-8 ore, într-o camera de aprox 20 m2 cu patru paturi și trei-patru scaune. 15 persoane au fost astfel obligate să aștepte într-un spațiu strâmt care a putut favoriza infectarea cu virusul Corona. Ulterior, austriecii și românii au fost returnați, tot cu trenul, în România, fiindu-le refuzat accesul pe teritoriul Ungariei. În acest sens au primit din partea poliției de frontieră documente bilingve, la care PflegeHELP a avut acces.

Doamna îngrijitoare a fost considerată „o amenințare pentru ordinea publică, siguranța națională, sănătatea publică sau relațiile internaționale ale unuia sau mai multor state membre ale UE“!

Este adevărat că la punctul de trecere a frontierei româno-maghiar, grănicerii unguri i-au informat în prealabil pe călători, care-și plătiseră biletul până la destinație, că vor fi debarcați, dacă-și continuă călătoria. Ceea ce din păcate s-a și întâmplat.

Îngrijitoarea noastră, membră PflegeHELP, urma să meargă la spitalul AKH din Viena pentru continuarea unui tratament pentru o maladie gravă.
Împiedicarea accesului ei la spital îi pune probabil chiar viața în pericol.

În continuare recomandăm membrilor noștri să aleagă calea cea mai rapidă de a ajunge în Austria.

Transportatorul aerian național TAROM zboară în continuare de la București la Viena și retur. Efortul și riscul asumat de personalul Tarom din Viena este unul fără precedent și merită toată lauda. Prețurile biletelor sunt destul de mici. Bravo, Tarom!

Vă mulțumim pentru legătura dumneavoastră cu PflegeHELP și vă urăm sănătate, multă răbdare și noroc în vremurile dramatice pe care cu toții le trăim.

Așa să ne ajute Dumnezeu.

Dr. Alex Todericiu,
Purtător de cuvânt
PflegeHELP e.V.


Vă invităm să veniți alături de PflegeHELP pentru ca împreună să putem face mai multe pentru situația îngrijitoarelor românce din Austria. Puteți să deveniți membru al Asociației PflegeHELP făcând click AICI.


Vă invităm să veniți alături de PflegeHELP pentru ca împreună să putem face mai multe pentru situația îngrijitoarelor românce din Austria. Puteți să deveniți membru al Asociației PflegeHELP făcând click AICI.